Терміни

Постдок (postdoc, post-doctoral research) - грант для наукової роботи, який отримується для наукової роботи в університеті після захисту докторської дисертації (Ph.D.) - як правило, в іншому університеті, ніж той, де була захищена дисертація, і часто в іншій країні; або людина, яка працює за таким грантом. Вважається  що для  успішної наукової кар'єри в Європі необхідно пройти постдок в США. Тривалість роботи за таким грантом - один-два роки. Більша тривалість (внаслідок неможливості отримання іншої адекватної постійної чи тимчасової посади) небажана для подальшої кар'єри.

Культ карго - намагання впровадити заходи чи характеристики, схожі на заходи чи характеристики"європейських" та інших систем які вважаються успішними - без розуміння чи впровадження реальних заходів та факторів, які забезпечують успіх цих систем. Приклади культу карго в українському науково-освітньому середовищі - болонська система, застосування наукометричних показників для оцінки наукової діяльності.

Visibility (англ.) - наочність, помітність, інформування громадськості, видимість, популярність, рейтинговість. На відміну від слова "видимість" в українській мові - в англійській "Visibility" не має негативних коннотацій щодо імітації чи псевдонауки.

Наукометрія - дисципліна (наука, вид діяльності), яка вимірює різні чисельні показники власне наукової діяльності.Часто вважається, що ці показники вимірюють якість наукової діяльності.

Показники цитування для наукової статті, авторів та організацій - кількість цитувань статті чи набору статей за певний період та в певному наборі джерел (книг, журналів, препрінтів). Будь-який показник цитування залежить від періоду та набору джерел. Очевидно, що чим більший період і чим більший перелік джерел - тим більший буде будь-який абсолютний показник (кількість цитувань, індекс Хірша/Гірша). Для відносних показників (коефіцієнтів) можливі різні ситуації.

Мурзилка - 1. Журнал, який не входить до бази даних ISI-Thompson. 2. Місцевий вісник, який може й входить до списку ВАК, але його практично ніхто не читає і ніхто на нього не посилається.
Багато науковців, особливо, гуманітарії,  дуже ображаються на вживання цього слова, але воно вже стало загальновживаним і загальнозрозумілим, і навряд чи його можна адекватно замінити.

Немурзилки  - журнали, які наукова громадськість не відносить до категорії мурзилок, тобто журнали, які індексуються наукометричною базою  ISI Thompson Reuter (Web of Science, WoS), для яких в цій базі розраховуються імпакт-фактори ("немурзилка" не означає високий імпакт-фактор, а лише сам факт включення до бази Web of Science) та цитування статей в яких приймається для розрахунку наукометричних показників інших статей, журналів та авторів.

Імпакт-фактор. Цей показник розраховується для журналу чи періодичної публікації. Не розраховується для статті чи конкретного вченого. Це частка від ділення загальної кількості цитувань публікацій видання за певний період на загальну кількість публікацій у виданні.
Строго кажучи, імпакт-фактор є у кожного видання, хай навіть він дорівнює 0.001 чи 0. Проте, звичайно вважається, що імпакт-фактор - це величина, яку розраховує ISI. На жаль, більшість українських наукових журналів ISI відмовляється розглядати для розрахунку імпакт-факторів, бо дуже ці фактори виходять малими.

"Імпакт" означає вплив. Сам по собі факт публікації конкретної статті нічого не говорить про її якість. Так, журнали з імпакт-факторами можуть іноді опублікувати повну маячню чи вторинні статті. Проте, в середньому, є дуже висока ймовірність того, що публікація в такому журналі краща за публікацію в мурзилці. Це - не гарантія, це - чисто суб'єктивний ймовірнісний показник. Коли говорять про імпакт-фактор статті - це звичайно імпакт-фактор журналу, у якому вона опублікована. Але якщо середній імпакт-фактор статей співробітників установи А дорівнює 1,5, а середній імпакт-фактор статей співробітників установи Б (у тій же галузі) - 0,002, це щось таки говорить про якість науки у цих установах. Сам по собі імпакт-фактор нічого не вимірює, крім імпакт-фактору. Проте він певною мірою відображає вплив науковця, установи, окремою спільноти на науку в цілому.
http://arxiv.org/abs/0909.4457

Немає коментарів:

Дописати коментар