Корисність і шкода наукометричних показників

  1. Всі наукометричні показники є ймовірнісними і не мають однозначного сенсу.
  2. Якщо стаття має високий індекс цитування - це може означати її високу наукову цінність, може означати, що автор доклав спеціальні зусилля для створення такого високого індексу цитування, це може бути випадковим чи наслідком факторів, не пов'язаних з наукою. Але ймовірність першого досить висока.
  3. Якщо стаття має низький чи нульовий індекс цитування, це може означати, що вона вийшла нещодавно і її ще не встигли процитувати в опублікованих джерелах, що вона вийшла у виданні, яке ніхто не читає і не читатиме, що вона нікому не цікава, що ще не настав її час. Але ймовірність двох останніх варіантів досить висока.
  4. Значення будь-яких науковометричних індексів залежать від періоду та набору джерел, для яких вони розраховуються. Будь-які порівняння коректні лише для однакового періоду та набору джерел.
  5. Значення будь-яких науковометричних індексів є різними для різних галузей науки і навіть для різних тематик всередині однієї галузі. Зокрема, наукові традиції для різних галузей визначають різну кількість цитувань в статтях.
  6. Якщо використовувати наукометричні індекси для оцінки роботи окремих науковців з адміністративними чи фінансовими наслідками для них - з часом відбудеться викривлення діяльності основної маси науковців і погіршення якості наукових результатів (закон Кемпбелла)

Закон Кемпбелла - Чим більше будь-який кількісний соціальний показник використовується для прийняття соціальних рішень - тим більше він буде піддаватись корупційному тиску і тим більше він буде викривлювати і корумпувати ті соціальні процеси, для моніторингу яких він призначений. 
Campbell's law – "The more any quantitative social indicator is used for social decision making, the more subject it will be to corruption pressures and the more apt it will be to distort and corrupt the social processes it is intended to monitor."[1] Named after Donald T. Campbell (1916–1996)

Закон Гудхарта - Як тільки будь-який соціальний або економічний показник, або інший замінюючий показник роблять цільовим для проведення соціальної або економічної політики, він втрачає інформаційний зміст, який раніше робив його придатним для цієї ролі.
Goodhart's law, although it can be expressed in many ways, states that once a social or economic indicator or other surrogate measure is made a target for the purpose of conducting social or economic policy, then it will lose the information content that would qualify it to play that role. 


Закони стосуються, зокрема, ЗНО - але про це пізніше.

Coercive Citation in Academic Publishing

Дискусія про "кола цитувань"

Публікації з наукометрії на сайті НБУВ
http://nbuviap.gov.ua/bpnu/publications.html

Китай і наукометрія
http://www.razumru.ru/science/authority/yuferov.htm
https://www.facebook.com/groups/261451893969652/permalink/889971164451052/
http://www.osvita.org.ua/news/74846.html
http://science.sciencemag.org/content/342/6162/1019
http://science.sciencemag.org/content/342/6162/1035

Умови індексації в Скопусі
https://www.elsevier.com/__data/assets/pdf_file/0007/69451/sc_content-coverage-guide_july-2014.pdf


Дивні погляди на наукометрію

http://ippi.org.ua/sites/default/files/19_1.pdf   ШЕЛЯЖЕНКО Ю.В., магістр права, аспірант, Університет економіки та права “КРОК” МОНОПОЛІСТИЧНА НАУКОМЕТРІЯ З ТОЧКИ ЗОРУ АКАДЕМІЧНОЇ СВОБОДИ ТА БЕЗПЕКИ

http://trv-science.ru/2017/07/24/predlozheniya-po-reformirovaniyu-organizacii-nauki/ - приклад схибленого розуміння оцінки наукової роботи

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20180913095151857 Потрібно більше публікацій на регіональні теми з точки зору локальних авторів


Немає коментарів:

Дописати коментар